Финансы

Найвдаліший капітал? Порожня квартира!

1У Чернігові торік здали в експлуатацію 106 тисяч квадратних метрів нового житла. Загалом цей показник вищий, але кілька новобудов ще не встигли «оформити». Цифра ця, можливо, для Києва й замала, але в межах України — одна з найкращих.

Сьогодні обласний центр переживає будівельний бум. Темпи його з кожним місяцем зростають. Але причиною цього є не тільки поява грошей у чернігівців. Виявляється, чимало квартир у новобудовах закуповує підприємливий люд, який у такий спосіб має кращий заробіток, ніж якби свої вільні кошти він тримав у банках. Нерухомість — це сьогодні найкраще вкладення капіталу!

Великі суми в банках — ризик. Адже після інфляції ці кошти можуть навіть зменшитися. Інша річ — придбане житло. Ще кілька років тому кияни за рік-два, по суті, подвоювали свої капітали, вкладаючи вільні кошти в чернігівські новобудови.

— Тоді в такий спосіб купувалися цілі під’їзди, блоки — каже голова правління ВАТ «Домобудівник» Анатолій Роговий. — Сьогодні азарт уже не такий. Але я знаю власників, які мають у новобудовах, які ми здаємо, по три-чотири квартири. Зрозуміло, вони їх використовують не для прожиття.

За експертними оцінками, квадратний метр житлової площі в чернігівській новобудові продається за 750—900 доларів. Це, зрозуміло, смішна ціна для Києва. Тому підприємливі киян вигідно вкладають гроші в новобудови обласного центру, який за 130 кілометрів від столиці. Адже будівельні матеріали постійно дорожчають. А тому через місяць, два, рік квадратний метр може вже коштувати 1100 доларів. Отже, навіть за кілька місяців порожня квартира окупиться, та ще й дасть чималий навар!

З одного боку, нічого поганого в цьому ніби й нема. Ринок є ринок. Кожен має право робити бізнес так, як йому забажається. Але, як з’ясовується, є певні нюанси.

— Порожні квартири в будинках, — пояснює заступник міського голови Чернігова Олександр Сердюк, — як правило, породжують проблеми для газової служби, теплопостачальної організації. Скажімо, якщо чоловік купив квартиру для перепродажу, який йому сенс укладати договір із теплопостачальною організацією. Нащо йому клопіт, який має справжній мешканець! А треба ж обігрівати й підвальні приміщення! Крім того, є освітлення в коридорах. Хто за нього платитиме?

Крім згаданого, є й інша проблема. Про неї дізнався поблизу новобудови на вулиці Молодчого.

— На моєму поверсі з п’яти квартир заселені лише 2, — повідомила власниця помешкання в новобудові Яна Коваленко. — Стіни від квартир, у яких ніхто не проживає, холодні. Мені доводиться більше використовувати тепла, щоб у кімнатах була нормальна температура.

Крім того, власники квартир, що перепродуються, не поспішають вступати в об’єднання-кооперативи з обслуговування будинку (а це нині практикується з ініціативи інвесторів та влади). Їм це теж ні до чого. Отож розбиратися з нюансами, пов’язаними з новозданою багатоповерхівкою, доводиться ще кілька місяців, а то й років новоселам, обслуговуючим організаціям.

…Та попри такі «деталі», новобудови ростуть і радують око! Плани введення нового житла в експлуатацію цього року в Чернігові ще вищі!